štát ako dojná krava

Autor: Andrej Hrabčák | 13.3.2011 o 16:02 | (upravené 13.3.2011 o 16:14) Karma článku: 5,12 | Prečítané:  361x

Dojím, dojím, dojím. Aká  zodpovednosť  za  verejné  financie,  veď  z cudzieho krv  netečie. Štátna  kasa  v tejto  republike je  ako  rešeto.  Či  je taká  alebo  onaká  vláda,  kradne  sa  pokojne  ďalej. Ľavicová, stredová  alebo pravicová  vláda, žiadna  z nich  nemá  záujem o radikálne riešenie.

Zdražuje sa, prijímajú sa úsporné opatrenia, prepúšťajú sa ľudia z práce, ale tunelovanie ostáva v portfóliu štátu naďalej. Otázka znie : prečo ? Pokiaľ čo o tom rozhodujú, sami z toho neprofitujú, prečo toto trpia ? Týmto článkom chcem reagovať aj na kauzu trebišovského „bohatiera“ sira Mikuláša Varehu, ktorý nás všetkých „odľahčil“ o sumu okolo 32 mil. eur. Dokazovať mu túto trestnú činnosť, bude väčšia tragikomédia ako kauza sama. Prispeli sme mu na titul Maltézskeho rytiera, na šľachtický titul, helikoptéru a iné pre neho prepotrebné veci.

Vážení politici, je hanbou, pokiaľ sa tu ešte niekto hanbí, keď takí „jánošíci“ dokážu s takou ľahkosťou vyprázdňovať štátnu kasu ! Pán Miklóš, o koho financie sa tento štát stará ? Nadmerné odpočty DPH sú po minulej privatizácii štátnych podnikov, štátnych zákazkách, najväčšie štátne lúpeže. Tento stav pretrváva dlhé roky. Na polícii sa v minulosti „stratil“ vyšetrovací spis, ktorého predmetom bola škoda spôsobená na DPH vo výške 3 miliárd Sk. Rôzni, nazvem ich gauneri, zakladajú po celej republike i mimo nej stovky ba aj tisícky firiem, do čela ktorých stavajú tzv. biele kone a cez nadmerné odpočty DPH vyciciavajú štátny rozpočet. Páni politici, tento stav tolerujeme v čase keď čelíme hospodárskej kríze a keď chudobe ponúkame na prežitie múku a cestoviny. Tomu „biznisu“ sa venujú celé organizované skupiny, ale sú aj príležitostní zlodejíčkovia. Štátne orgány / vrátane polície / odhalia z tejto trestnej činnosti niečo ako 0,0..%. Tieto moje konštatovania vychádzajú z vlastného poznania a dlhoročnej praxe. Dovolím si povedať, že každoročne sa týmto spôsobom „odleje“ zo štátneho rozpočtu minimálne 100 mil. eur. Sir Vareha si veľmi uctil ľudí na správnych miestach. Z toho usudzujem, že aj ostatní depehačkári majú tých „svojich“, ktorých štedro dotujú, ale čo máme robiť my poctiví daňoví poplatníci ? Za tie roky štát / my všetci / prišiel a naďalej prichádza o ťažké miliardy. Na scvrknutú štátnu kasu politici zareagovali „veľmi múdro“, zvýšením DPH, úspornými opatreniami a pod.., namiesto toho, aby urobili koniec tomu kšeftu ! Táto trestná činnosť sa dokazuje veľmi ťažko, včas sa „odpratá“ dôkazový materiál – účtovné doklady. Zostáva nám len veriť, že vstane tu niekto z „popola“ a rozhodne sa s týmto stavom skoncovať. Kým sa tak stane, ešte dlho sa nám takí „varehovci“ budú smiať do tváre, aj samotnej vláde.

Iný model tunelov /ne/ výhodné zmluvy medzi štátom a súkromnými firmami. Ako príklad môže poslúžiť kauza firmy ŠKOLSTRAV, ktorá mala zabezpečovať stravovanie základných škôl. Jeden štátny orgán / ministerstvo / zmluvu uzavrel a druhý štátny orgán zmluvu s dodávateľom zrušil. Následok je ten, že štát musí súkromnej firme uhradiť škodu vo výške okolo 22 mil. eur. Jednoznačne môžeme povedať, že jeden z týchto štátnych orgánov spôsobil štátu / nám všetkým / túto škodu. Sumou 22 mil eur sme naplnili vrecká súkromnému podnikateľovi, predpokladám, že aj ďalším...

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?